Dok služimo milijardama potrošača diljem svijeta, utjecaj našeg poslovanja na planet stalno raste. METRO je tu da podrži poslovni uspjeh naših kupaca. Naša je svrha pomoći našim profesionalnim klijentima da vode profitabilne poslove koji imaju pozitivan utjecaj na njihove zajednice i okoliš. Budući da se otprilike jedan od tri obroka jede izvan kuće, utjecaj na naše kupce može biti ogroman.
Potrošači su sve svjesniji ekoloških i društvenih problema povezanih s održivim razvojem. Promijenili su način konzumacije i kod kuće i u restoranima. Suočene s ovim otkrićima, tvrtke u poslovanju s hranom moraju se prilagoditi.
Održivost za kupce je fokus METRO SUSTAINABLE pristupa.
Cilj: podržati profesionalne kupce u vođenju poslovanja na način koji je profitabilan i ima pozitivan učinak na zajednicu i okoliš.
METRO je stoga razradio dokument koji vodi HoReCa kupce kroz glavna pitanja održivosti od interesa za gastronome, dotičući se tema kao što su: voda, energija, odgovorni izvori, otpad, plastični i ambalažni otpad, bacanje hrane, održivi jelovnik, društvena pitanja i sigurna hrana. Daje savjete i rješenja koja korisnici mogu izravno implementirati u vlastito poslovanje. Održiva gastronomija odnosi se na poslovanje koje dugoročno uspijeva.
Za dobrobit naših kupaca ESG strategiju primijenili smo na naš koncept "Moj održivi restoran" kako bismo kao partneri podržali održivo poslovanje naših kupaca.
Dobrodošli u METRO Moj održivi restoran - vodič za bolje upravljanje i održivo poslovanje s hranom.
Organski proizvodi, predmeti za višekratnu upotrebu, električna energija: postoji bezbroj načina za održiviji rad. Ali odakle početi?
Puno sastojaka, puno mogućnosti – kada radite sa širokim spektrom proizvoda i resursa, postoji mnogo mogućnosti za prilagodbu koje mogu utjecati na održivo poslovanje. Ali ima i dosta izazova. Zašto ne primijeniti sve promjene odmah? Nažalost, nije tako jednostavno.
Ali transformacija može započeti malim koracima. A pitanje održivosti više je od pukog trenda – ono nudi ugostiteljskoj industriji i druge prednosti osim ekoloških aspekata. Hoteli, restorani i ugostitelji mogu privući nove goste i klijente kojima su socijalna, ekološka ili zdravstvena pitanja posebno važna. Može se uštedjeti i sredstva, na primjer smanjenjem bacanja hrane i smanjenjem potrošnje energije i vode.
Održivo poslovanje će vam se isplatiti. Uz uštedu troškova mudrijim korištenjem resursa, pridobit ćete nove klijente koji će cijeniti vašu predanost. Vaši će kupci cijeniti iskustvo, a vaše će osoblje imati bolje radno okruženje. Zaista možete utjecati na okoliš i svoju zajednicu, na primjer smanjenjem potrošnje energije smanjiti ćete i emisiju stakleničkih plinova.
Biti održiv znači funkcionirati na način koji se može permanentno održavati s obzirom na raspoložive resurse. To znači smanjenje resursa koje koristite, korištenje samo obnovljivih resursa gdje god je to moguće i recikliranje. Baš kao što su radili naši stari!
Budući da vaše klijente sve više zanima koliko je vaš restoran održiv (ili ekološki prihvatljiv), evo nekoliko jednostavnih načina za pozitivnu promjenu:
10 koraka za početak:
1. Smanjite bacanje hrane na minimum.
Bacanje jestive hrane je loše, neugodno – i skupo. Uostalom, sastojci su uzgojeni, transportirani, kupljeni i možda čak i pripremljeni. Kako bi spriječili kvarenje hrane prije upotrebe, ugostitelji bi trebali primijeniti FIFO načelo (first in – first out, što prvo uđe prvo i izađe) i osigurati da su njihova spremišta dobro prozračena, održavana na odgovarajućoj temperaturi i da su određene namirnice pohranjene odvojeno jedna od druge. Na primjer, jabuke, zreli kivi i banane proizvode plin za sazrijevanje etilen, zbog kojeg se svi proizvodi pohranjeni u blizini brže kvare.
2. Optimizirajte (i smanjite!) korištenje vode.
Bilo da se radi o kuhanju ili pranju posuđa, u kuhinji se ništa ne događa bez vode. U isto vrijeme u mnogim dijelovima svijeta vlada nestašica vode. Dakle, ušteda vode ne samo da smanjuje operativne troškove, već je i globalna društvena odgovornost. Najjednostavnije mjere uključuju popravak slavina iz kojih kaplje, uključivanje perilice posuđa samo kad je puna i smanjenje trošenja vode bez potrebe. Uređaji s malim protokom i mlaznice za prskanje prije ispiranja mogu značajno smanjiti potrošnju. Salate i začinsko bilje koje se uzgaja u zatvorenom prostoru također često imaju niži "vodeni otisak".
3. Optimizirajte korištenje energije i izbjegavajte rasipanje energije.
Od jednostavnog gašenja svjetla do promjene u LED diode koje štede energiju do sustava blagajni ili friteza koje se isključuju ili isključuju kada se ne koriste. Što se tiče potrošnje energije, mnogo toga se može promijeniti s nekoliko jednostavnih intervencija. To također uključuje i izmijenjenu kuhinjsku organizaciju – kao što je odgovarajući raspored … ne postavljajte pećnice pored ledomata ukoliko je to moguće. Redovito čišćenje i održavanje uređaja poput hladnjaka osigurava da takvi aparati ne moraju nepotrebno konstantno raditi i trošiti dodatnu energiju.
4. Reciklirajte svoj otpad ili uopće izbjegavajte njegovo stvaranje.
Što se tiče recikliranja, neke zemlje su već daleko odmakle u ovome dok druge tek počinju. Jedan od načina je da kupci kupuju ulja, umake ili kreme u ekološki prihvatljivoj ambalaži za višekratnu upotrebu, gdje god je to moguće. Kada se kupac vrati s ambalažom, vraća mu se depozit, a proizvođač ponovno puni spremnik. Naravno, za ovo je potreban kompletan sustav koji će omogućiti ovakav način kupovine. U međuvremenu, iskoristite ispražnjenu ambalažu za neke druge potrebe ili ju odložite na odgovarajući način.
5. Prijeđite na „zelenu“ energiju.
Prijelaz na električnu energiju proizvedenu iz obnovljivih izvora nije samo ekološki prihvatljiv, već ponekad ima i financijske prednosti. Promjena pružatelja usluga također se brzo obavlja. Potrebno je malo više planiranja kako biste postavili solarne ploče na krov ili pretvorili svoj vozni park u električna vozila. Ali solarni paneli mogu sami sebe financijski isplatiti u roku od 2 do 3 godine. E-parking za automobile ili bicikle također može privući nove kupce.
6. Investirajte u energetski učinkovite uređaje.
Prema anketi METRO-a, odrađenoj na globalnoj razini, 39% HoReCa kupaca smatra da je smanjenje potrošnje električne energije i vode jedno od najvažnijih pitanja za njihovo poslovanje. Za 59% ovih kupaca okoliš igra ulogu, a 23% želi uštedjeti novac. U oba slučaja, odabir uređaja koji troše manje energije (pri kupnji novih hladnjaka, procesora hrane i sanitarija) nudi dvostruki bonus – ekološki i financijski. Ukoliko želite uštedjeti novac i učiniti nešto za zaštitu okoliša, kupujte i rabljene uređaje, kad je to moguće. Često su korišteni samo kratko, ponekad dostupni i s jamstvom.
7. Provjerite svoj proces kupnje hrane – birajte više domaće i sezonske robe
Kratak put od proizvođača do trgovca znači manje CO₂, što doprinosi zaštiti klime. Transparentnost i sljedivost ključni su u svakom slučaju. Odabirom sezonskih namirnica proizvedenih kod lokalnih proizvođača također se može doprinijeti zaštiti okoliša i očuvanju klimatskih uvjeta.
8. Koristite ekološki prihvatljive proizvode za jednokratnu upotrebu.
Šalice za kavu za van, spremnici i ambalaža za dostavu (takeaway asortiman) bili su vruća tema još i prije korona virusa, ali zbog povećanog obujma ovakvog poslovanja dobivaju i dodatnu pozornost. Mnogi predmeti za jednokratnu upotrebu postoje sada proizvedeni od alternativnih materijala a ne samo u tradicionalnoj plastici. Bagasse je, na primjer, otpadni proizvod od prerade šećerne trske koji se 90% razgradi unutar 120 dana. Ostale opcije su bambusov ili drveni pribor za jelo i papirnate ili staklene slamke. Ili je moguće zamijeniti proizvode za jednokratnu upotrebu onima koji su pogodni za višekratno korištenje. Takvi su proizvodi posebno označeni.
9. Odaberite ekološki prihvatljive materijale za čišćenje.
Strogi higijenski propisi su iznimno bitni a tijekom pandemije virusa Covid-19 stavljeni su u još veći fokus. Ipak, hotelijeri, restorateri i ugostitelji mogu osigurati vrhunsku higijenu i korištenjem deterdženata i sredstava za čišćenje koji su ekološki prihvatljiviji: na primjer, deterdženti s novim formulama za uštedu vode, oni koji smanjuju krčenje šuma jer u sastavu ne sadrže palmine masnoće, te one pakirani bez konvencionalne plastike ili u ambalaži koja se može ponovno puniti. Koncentrati nude uštede osiguravajući bolju funckionalnost uz istovremeno smanjenje otpada od ambalaže i korištenje manje resursa.
10. Razgovarajte o mogućim mjerama sa svojim timom.
Ako zaposlenici nisu uključeni u kreiranje novih mjera, napori će uglavnom biti neuspješni. Stoga svakako informirajte, objasnite i motivirajte svoje zaposlenike - i uvijek ih podsjetite da ste svi u tome zajedno, bilo da govorite o gašenju svjetla ili zatvaranju slavine. Redovito informiranje, posteri s podsjetnicima na pozitivne mjere i zajedničko slavljenje uspjeha mogu pomoći da se vaš tim u potpunosti uključi.